Budva - wakacje już od 839 zł

Na wakacje: Budva, Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra/ Wybrzeże Adriatyku/ Budva-Petrovac Riwiera/ Budva

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
13 km/h250°
Jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast adriatyckich, liczy sobie ponad 2,500 lat. Cechą charakterystyczną Budwy, podobnie jak i całej Czarnogóry jest dziedzictwo różnych kultur i współczesna wielokulturowość. Pozostałości starożytnych budowli, średniowieczna zabudowa centrum, prawosławne świątynie, architektura w stylu śródziemnomorskim, weneckim oraz wspaniała mediteranska roślinność to dziś wizytówka miasta. Stare Miasto jest wyjątkowo ciekawą atrakcją turystyczną, zabytkiem historycznym i kulturowym. Po trzęsieniu ziemi w 1979 roku Stare Miasto odbudowywano przez 8 kolejnych miast. Budwa jest również centrum kulturalnym – oferuje wymagającym turystom rozrywkę na wysokim poziomie. W miesiącach letnich odbywa się tu festiwal teatralny Grad Teatra Budva oraz Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej. W Budwie (w dzielnicy Bečići) znajduje się słynne już Casino Royale znane z filmu o agencie Jamesie Bondzie. Sąsiednie kurorty to: Bečići, Petrovac i nieco dalej – Bar, Sutomore, Ulcinj (na południe od Budwy) oraz Kotor, Herceg Novi, Perast nad Zatoką Kotorską (na Północy).

Położenie i przyroda

Położone w środkowej części morskiego wybrzeża Czarnogóry, centrum większego regionu zwanego Riwierą Budvańską- pasa piaszczystego wybrzeża długości około 20 km z szeregiem atrakcyjnych miejscowości. Wspaniała śródziemnomorska roślinność wybrzeża. W pobliżu góry ze stokami opadającymi ku morzu, których atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Lovćen.

Historia

Miasto założone prawdopodobnie już w V w. p.n.e. przez starożytnych Greków. Następnie we władaniu Rzymu, Bizancjum, Słowian, Wenecji, Austrii. Zabytki koncentrują się w rejonie Starego Miasta, które niegdyś było potężną twierdzą, o czym świadczą mury obronne otaczające je do dzisiaj. Po murach tych można spacerować i podziwiać roztaczające się z nich piękne widoki. W obrębie murów malownicze uliczki i zabytkowe świątynie zarówno katolickie, jak i prawosławne. Dużą atrakcją jest też niedaleka wyspa św. Mikołaja, na którą kursują stateczki z miejskiego portu.

Atrakcje

Stare Miasto:
 • katolicki kościół św. Jana - jeden z najstarszych kościołów na wybrzeżu czarnogórskim, jego początki sięgają IX wieku, we wnętrzu znajdują się cenne ikony oraz obrazy mistrzów weneckich z XV i XVI wieku, w tym „Madonna in Punta” w srebrnej ramie uważany za cudowny
 • kościół Santa Marija in Punta zbudowany w 840 roku przez zakon Benedyktynów, położony nad samym morzem
 • kościół św. Sawy z XIV w. przez wiele lat służący zarówno katolikom, jak i wyznawcom prawosławia
 • cerkiew św. Trójcy z początku XIX wieku udekorowana malowidłami mistrza Nicholaosa Aspioti z Korfu
 • mury obronne - w tym austriacka twierdza Mogren z XIX wieku
 • Wyspa św. Mikołaja - przez mieszkańców Budvy nazywana Hawajami z letnią restauracją i pięknymi widokami na miasto i Riwierę Budvańską. Na wyspę kursują stateczki z miejskiego portu

Plaże, sporty i rekreacja

 • możliwość uprawiania sportów wodnych (skutery, narty wodne, windsurfing, nurkowanie)
 • paralotniarstwo; w Budvie i okolicy działa kilka klubów - np. klub "Eagle"
 • urządzenia rekreacyjne znajdują się w większości hoteli (baseny otwarte i kryte, korty tenisowe).

Plaże

Największa Slovenska Plaża leżąca w Zatoce Budwańskiej ciągnie się wzdłuż nowej, hotelowej części miasta. Plaża jest żwirowo-kamienista. Wskazane korzystanie z leżaków. Za murami starego miasta rozciąga się strefa turystyczna z hotelami, plażą i promenadą. Ulubiona plaża Morgen na północny-zachód od miasta, za kurortem Avala chroniona od wiatru przez masyw Spas, składa się z 2 mniejszych plaży połączonych tunelem. Dalej na północy plaża kamienista Jaz, również podzielona na 2 części - jedna z nich przeznaczona jest dla naturystów (niedaleko plaży kemping). Pomiędzy starym miastem a Avalą rozciąga się jedna część plaży miejskiej, druga część położona jest pomiędzy starym miastem i przystanią.

Rozrywka i gastronomia

 • duży wybór restauracji i barów oferujących miejscowe specjalności, w szczególności dania z ryb i owoców morza oraz kuchnię międzynarodową. Bardzo popularna jest tutaj kuchnia włoska. Poza tym mnóstwo kawiarni, cukierni i pubów. Wszystkie lokale otwarte do późnych godzin wieczornych
 • w Budvie znajduje się również sporo dyskotek i klubów nocnych oraz kilka kasyn w hotelach
 • zakupy można robić zarówno w sklepach jak i na miejskich targowiskach.
 • w miesiącach letnich odbywa się popularny festiwal teatralny oraz festiwale muzyczne m.in. pieśni śródziemnomorskiej, na które przybywają często światowe gwiazdy sceny i estrady

Informacje praktyczne


 • Waluta – EURO (€).

 • Obywatele UE nie potrzebują wiz, aby wjechać do Czarnogóry. Dozwolony jest pobyt bez konieczności posiadania wizy do 90 dni. Można wjechać do kraju na dowód osobisty.

 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku kościołów, cerkwi lub meczetu wymagane jest odpowiednie ubranie (kobietom nie wolno wejść do meczetu z odkrytymi włosami, ramionami oraz nogami, a przy wejściu należy zdjąć buty).

 • Czarnogóra ma status państwa ekologicznego, dlatego też na granicy pobierana jest opłata od każdego wjeżdżającego pojazdu. Opłata jest na rok, a jej potwierdzeniem jest specjalna naklejka przyklejana na przednią szybę pojazdu.

Budva, Czarnogóra - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  12°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  153°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  19:27
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.14°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  179°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  17.7 mm
  wiatr:
  81°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:29
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.5°C max.13°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  187°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:30
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.16°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  143°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  19:32

Budva - klimat w Czarnogóra