Czarnogóra - wakacje już od 759 zł

Na wakacje: Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
13 km/h250°
Zapierający dech w piersiach widok górskich szczytów łączących się z morzem, pełne uroku zatoczki i skaliste wysepki Czarnogóry zapewnią błogi relaks osobom, szukającym chwili spokoju na łonie natury. Bogata kultura kraju, przenikniętego obcymi wpływami, z pewnością zaintryguje zaś głodnych wrażeń odkrywców.

Regiony

Czarnogóra dzieli się na trzy główne regiony turystyczne: górzysty i słabo zaludniony Region Północny; Region Centralny, obejmujący Nikšić, Danilovgrad, historyczną stolicę kraju - Cetinje oraz współczesną stolicę państwa – Podgoricę; a także Riwierę Czarnomorską, położoną nad Morzem Adriatyckim, która składa się z kilku mniejszych regionów, czyli Budvy, Bar, Zatoki Kotorskiej oraz Ulcinj. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się także wyspy, np.: Sveti Stefan, Sveti Nikola czy wyspa św. Jerzego.

Ośrodki i atrakcje

Jedną z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry jest malownicza zatoka Boka Kotorska, która słynie ze starych klimatycznych miast oraz ciekawej architektury. Piękno zatoki podziwiać można zarówno podczas samodzielnie zorganizowanej wycieczki, jak i w trakcie, wykupionego w biurze podróży, rejsu. Przebywając tutaj, warto również zawitać do, wpisanego na listę UNESCO, Kotoru, który przyciąga zabytkowym Starym Miastem oraz przepiękną twierdzą św. Jana. Na uwagę zasługuje też Budva, wyróżniająca się bajkową cytadelą oraz piaszczystymi plażami i doskonale rozwiniętą infrastrukturą. Miłośników przyrody z pewnością zadowoli zaś wizyta w Parku Narodowym Durmitor, który figuruje na prestiżowej liście UNESCO.

Położenie

Geografia i przyroda:
Czarnogóra położona jest nad brzegiem Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, a także z Albanią. Kraj znajduje się w obrębie trzech stref klimatycznych: kontynentalnej (na północy i wschodzie), śródziemnomorskiej (nad Adriatykiem) oraz górskiej. Bujna roślinność to zaś przede wszystkim: palmy, gaje oliwne, kaktusy, melony oraz pomarańcze.

Historia

Podczas urlopu w Czarnogórze warto zobaczyć m.in. Stare Miasto w Budvie, które zachwyca wspaniałą twierdzą obronną, zabytkowymi murami miejskimi oraz starymi kościołami. Dużym uznaniem cieszy się także cerkiew św. Mikołaja w mieście Milocer, przyciągająca, pochodzącymi z XVII w., freskami oraz ruiny miasta Stari Bar, znajdującego się na terenie dzisiejszej miejscowości Bar.

Sport i rekreacja

Miłośnicy wodnego szaleństwa z pewnością nie będą narzekać w Czarnogórze na nudę. Nurkowanie, żeglarstwo oraz narciarstwo wodne to najpopularniejsze wśród turystów sporty wodne. Luksusowe hotele zapewniają zaś rozrywkę osobom, preferującym inny rodzaj aktywności, jak np. gra w tenisa czy siatkówkę.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Wybierając się do kraju, wystarczy zabrać ze sobą sam dowód lub paszport, wiza nie jest bowiem wymagana. Czarnogóra to stosunkowo bezpieczne państwo, jednak warto uważać na drobne kradzieże.

Czarnogóra - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  12°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  153°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  19:27
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.14°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  179°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  17.7 mm
  wiatr:
  81°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:29
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.5°C max.13°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  187°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:30
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.16°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  143°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  19:32

Czarnogóra - klimat w Czarnogóra