Czarnogóra - wakacje już od 648 zł

Na wakacje: Region Jeziora Skadarskiego, Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra/ Czarnogóra Centralna/ Region Jeziora Skadarskiego

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
0 km/h237°
Jezioro Szkoderskie (Skadarsko jezero) jest największym śródlądowym akwenem na Półwyspie Bałkańskim, znajdującym się w zagłębieniu depresyjnym. Jezioro posiada spore rozlewiska, gdzie tworzą się stałe lub tymczasowe bagna. Jezioro Szkoderskie jest też źródłem rzeki Bojany, która wpada do Morza Adriatyckiego na granicy Czarnogóry i Albanii (linia graniczna przebiega po jednej z odnóg rzeki), poniżej miasta Ulcinj i Wielkiej Plaży.
Obszar jeziora oraz jego okolice zostały uznane za Park Narodowy i objęte ochroną. Są tu siedliska licznych gatunków ptaków, m.in. pelikanów, dzięki czemu jest to raj dla ornitologów.
Na jeziorze jest ok. 50 wysp zwanych goricami (dawne szczyty pagórków). Na wielu z nich znajdują się ruiny zamków, klasztorów czy twierdz, nierzadko związanych z legendami i historią Czarnogóry. Podczas przejażdżki stateczkiem po jeziorze można usłyszeć wiele ciekawych opowieści od mieszkańców, którzy chętnie też zaprowadzą swoich gości do ciekawszych miejsc na jeziorze i w jego okolicy. Obok Jeziora Szkoderskiego, wzdłuż południowego brzegu jeziora wiedzie droga, która jest uznana za jedną z najpiękniejszych tras widokowych w Czarnogórze.
Rejon Jeziora Szkoderskiego to nie tylko sam akwen. Po jednej jego stronie znajduje się pasmo gór Rumija, oddzielające akwen od Adriatyku, po drugiej – albańskiej – równiny z widokiem na góry Północnoalbańskie (nazywane Albańskimi Alpami). Również okoliczne miasteczka urzekają swoją urodą i spokojem. Wśród nich można odnaleźć miasteczka, jak Virpazar i Ostros (znajdują się tu ruiny dawnego monasteru) oraz albańską Szkodra (Skadar) z twierdzą Rozafa. Wycieczka do Szkodry i na twierdzę jest też jedną z ciekawszych. Sama twierdza widoczna jest z jeziora i można ją obejrzeć np. podczas rejsu stateczkiem. Tego typu rejsy obejmują najczęściej trasę między kilkoma wysepkami i ruinami, pośród bogactwa przyrody, oraz kąpiele na środku akwenu.

Region Jeziora Skadarskiego, Czarnogóra - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  27°C
  opady:
  5.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  169°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  18:39
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.16°C max.25°C
  opady:
  19.2 mm
  wiatr:
  210°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.25°C
  opady:
  14.5 mm
  wiatr:
  208°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  18:36
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.16°C max.24°C
  opady:
  12.1 mm
  wiatr:
  168°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  18:34
 • Intensywne opady deszczu
  min.8°C max.19°C
  opady:
  92.4 mm
  wiatr:
  156°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  18:32

Region Jeziora Skadarskiego - klimat w Czarnogóra