Czarnogóra - wakacje już od 679 zł

Na wakacje: Region Jeziora Skadarskiego, Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra/ Czarnogóra Centralna/ Region Jeziora Skadarskiego

Bezchmurna noc
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
7 km/h140°
Jezioro Szkoderskie (Skadarsko jezero) jest największym śródlądowym akwenem na Półwyspie Bałkańskim, znajdującym się w zagłębieniu depresyjnym. Jezioro posiada spore rozlewiska, gdzie tworzą się stałe lub tymczasowe bagna. Jezioro Szkoderskie jest też źródłem rzeki Bojany, która wpada do Morza Adriatyckiego na granicy Czarnogóry i Albanii (linia graniczna przebiega po jednej z odnóg rzeki), poniżej miasta Ulcinj i Wielkiej Plaży.
Obszar jeziora oraz jego okolice zostały uznane za Park Narodowy i objęte ochroną. Są tu siedliska licznych gatunków ptaków, m.in. pelikanów, dzięki czemu jest to raj dla ornitologów.
Na jeziorze jest ok. 50 wysp zwanych goricami (dawne szczyty pagórków). Na wielu z nich znajdują się ruiny zamków, klasztorów czy twierdz, nierzadko związanych z legendami i historią Czarnogóry. Podczas przejażdżki stateczkiem po jeziorze można usłyszeć wiele ciekawych opowieści od mieszkańców, którzy chętnie też zaprowadzą swoich gości do ciekawszych miejsc na jeziorze i w jego okolicy. Obok Jeziora Szkoderskiego, wzdłuż południowego brzegu jeziora wiedzie droga, która jest uznana za jedną z najpiękniejszych tras widokowych w Czarnogórze.
Rejon Jeziora Szkoderskiego to nie tylko sam akwen. Po jednej jego stronie znajduje się pasmo gór Rumija, oddzielające akwen od Adriatyku, po drugiej – albańskiej – równiny z widokiem na góry Północnoalbańskie (nazywane Albańskimi Alpami). Również okoliczne miasteczka urzekają swoją urodą i spokojem. Wśród nich można odnaleźć miasteczka, jak Virpazar i Ostros (znajdują się tu ruiny dawnego monasteru) oraz albańską Szkodra (Skadar) z twierdzą Rozafa. Wycieczka do Szkodry i na twierdzę jest też jedną z ciekawszych. Sama twierdza widoczna jest z jeziora i można ją obejrzeć np. podczas rejsu stateczkiem. Tego typu rejsy obejmują najczęściej trasę między kilkoma wysepkami i ruinami, pośród bogactwa przyrody, oraz kąpiele na środku akwenu.

Region Jeziora Skadarskiego, Czarnogóra - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  71%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  186°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  17:20
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  2.5 mm
  wiatr:
  212°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:21
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.4°C max.11°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  101°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  183°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  189°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  17:25

Region Jeziora Skadarskiego - klimat w Czarnogóra