Czarnogóra - wakacje już od 679 zł

Na wakacje: Park Narodowy Jezioro Skadarskie, Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra/ Czarnogóra Centralna/ Region Jeziora Skadarskiego/ Park Narodowy Jezioro Skadarskie

Słonecznie
9°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1029 hPa
Wiatr:
9 km/h160°
Obszar jeziora oraz jego okolice zostały uznane za Park Narodowy i objęte ochroną. Jezioro Szkoderskie jest największym śródlądowym akwenem na Półwyspie Bałkańskim. Znajduje się w zagłębieniu depresyjnym, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza, dlatego mówi się o tym jeziorze jako o kryptodepresji. Ponad 60% jego powierzchni należy do Czarnogóry, pozostała część – do Albanii. Powierzchnia jeziora to około 390 km2, a średnia głębokość 5-8 metrów (maksymalna głębokość – 90 metrów). Jezioro posiada spore rozlewiska, gdzie tworzą się stałe lub tymczasowe bagna. Jezioro Szkoderskie jest też źródłem rzeki Bojany, która wpada do Morza Adriatyckiego na granicy Czarnogóry i Albanii (linia graniczna przebiega po jednej z odnóg rzeki). Są tu siedliska licznych gatunków ptaków, m.in. pelikanów, czapli, nurków a nawet orłów i innych rzadszych gatunków ptaków (łącznie ponad 250 gatunków), dzięki czemu jest to raj dla ornitologów. Wśród ryb jeziora (ok. 50 gatunków) również znajdują się gatunki wyjątkowe, jak na przykład endemiczna ukleja. A spośród gadów i ssaków, w okolicy możemy natrafić na przykład na węże, żółwie błotne i żmije zygzakowate, wilki, szczury wodne czy wydry.
Na jeziorze jest ok. 50 wysp zwanych goricami. Są to szczyty pagórków, z czasu kiedy jeszcze nie było tu jeziora, ale dolina. Na wielu z nich znajdują się ruiny zamków, klasztorów czy twierdz, nierzadko związanych z legendami i historią Czarnogóry. Jedna z takich twierdz została zbudowana w XIX wieku przez Turków i pełniła rolę więzienia politycznego (Grmožur). Obok Jeziora Szkoderskiego wiedzie główna droga łącząca Podgoricę z wybrzeżem, jednak nie oferuje ona tak pięknych widoków, jakich można doświadczyć jadąc starą trasą od miejscowości Virpazar, tuż nad samym jeziorem, w stronę Livari i Ostrosu. Wiedzie ona wzdłuż południowego brzegu jeziora i jest jedną z najpiękniejszych tras widokowych w Czarnogórze. Natomiast wybierając trasę z miasteczka Vladimir do Virpazaru można podziwiać panoramę na jezioro, która ukazuje się tuż po przekroczeniu gór Rumija. Trzeba jednak uważać, gdyż droga ta jest wąska i kręta.
Rejon Jeziora Szkoderskiego to nie tylko sam akwen. Po jednej jego stronie znajduje się pasmo gór Rumija, oddzielające akwen od Adriatyku, po drugiej – albańskiej – równiny z widokiem na góry Północnoalbańskie (nazywane Albańskimi Alpami). Również okoliczne miasteczka urzekają swoją urodą i spokojem. Wśród nich jest wspomniane Virpazar i Ostros (znajdują się tu ruiny dawnego monasteru) oraz albańska Szkodra (Skadar) z twierdzą Rozafa. Wycieczka do Szkodry i na twierdzę jest też jedną z ciekawszych. Sama twierdza widoczna jest z jeziora i można ją obejrzeć np. podczas rejsu stateczkiem.

Park Narodowy Jezioro Skadarskie, Czarnogóra - prognoza pogody

 • Słonecznie
  13°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1029hPa
  wiatr:
  106°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  16:45
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  206°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  16:46
 • Lekkie opady deszczu
  min.2°C max.9°C
  opady:
  6.6 mm
  wiatr:
  167°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  16:47
 • Lekkie opady deszczu
  min.3°C max.10°C
  opady:
  29.4 mm
  wiatr:
  123°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  16:49
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.5°C max.13°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  237°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  16:50

Park Narodowy Jezioro Skadarskie - klimat w Czarnogóra