Region Zatoki Kotorskiej - wakacje już od 1009 zł

Na wakacje: Region Zatoki Kotorskiej, Czarnogóra

Przewodnik turystyczny: Czarnogóra/ Wybrzeże Adriatyku/ Region Zatoki Kotorskiej

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
13 km/h250°
Jedno z najpiękniejszych miejsc wybrzeża Morza Adriatyckiego. Stanowi największy, a zarazem najgłębszy fiord na południu Europy. Niezwykle ciekawą historię regionu obrazuje między innymi architektura miast wkomponowanych w malownicze góry. Dziewicza przyroda i południowe słońce gwarantuje niezapomniany urlop. Turkusowe i cieple wody, okolone górami plaże, przyciągają co roku rzesze turystów. Zatoka nazywana jest często Rivierą Kotorską. Warto odwiedzić miasta: Kotor (na liście zabytków UNESCO), Herceg Novi, Risan, Perast, Tivat, oraz półwysep Luštica.

Atrakcje

 • Herceg Novi – „miasto kwiatów” – Herceg Novi ma typowo śródziemnomorski charakter dzięki swojemu położeniu, roślinności oraz architekturze. Warto zwiedzić m.in. Twierdzę Kani kula, Twierdzę Španjola oraz Twierdzę Morską.
 • Risan – cerkiew św. Piotra i Pawła oraz ruiny willi rzymskiego patrycjusza z II w n.e. z antyczną mozaiką przedstawiającą boga snu Hypnosa.
 • Kościół Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela) – kościół na sztucznie usypanej wyspie w Zatoce Kotorskiej przy Peraście.
 • Perast – urokliwe miasteczko nad samą zatoką, architektura wenecka. Warto odwiedzić Muzeum Miejskie oraz dawną Szkołę Morską.
 • Stare Miasto Kotor – zabytkowe stare miasto otoczone murami z licznymi zabytkami. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Serpentyny nad Kotorem (w stronę wsi Njeguši) – w kształcie litery M, są hołdem budowniczego Josipa Slade dla czarnogórskiej księżniczki Mileny Serpentyny liczą 25 zakrętów. Z ich szczytu rozciąga się widok na całą Zatokę Kotorską.
 • Rose – maleńka miejscowość nad zatoką, przepięknie położona, często odwiedzana przez statki wycieczkowe po zatoce, które robią tu pauzę na kąpiele.
 • Mamula – wyspa Lastavica, nazywana Mamula od nazwy twierdzy austriackiej znajdującej się na wysepce, na ujściu zatoki do Adriatyku.
 • Plava Špilja – jaskinia u wylotu zatoki do Adriatyku. Specyficzny kąt padania światła sprawia, że woda w jaskini jest turkusowoniebieska. Można tam popłynąć stateczkiem z plaży Žanjice i zażyć kąpieli w jaskini.
 • Półwysep Luštica – jedno z najładniejszych na wybrzeżu czarnogórskim miejsc z licznymi zatoczkami, plażami, monastyrami oraz ruinami twierdz z różnych okresów w historii.

Ośrodki

 • Herceg Novi
 • Perast
 • Kotor
 • Tivat
 • Risan

Geografia i przyroda

Boka Kotorka jest wyjątkowym regionem na wybrzeżu adriatyckim. Specyficzne ukształtowanie terenu oraz wynikające z niego warunki klimatyczne (na styku klimatu górskiego i śródziemnomorskiego) sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych zakątków w Czarnogóry o korzystnym klimacie. Zygzakowaty fiord o długości ponad 40 kilometrów (linia brzegowa ma około 100 km). Dzieli się na trzy mniejsze części - Zatokę Herceg Novi, Zatokę Risan i Zatokę Tivat. I te właśnie miasta, wliczając Kotor, są największymi i najciekawszymi w regionie, który stanowi oazę soczystej, tropikalnej roślinności. Spotkamy tu między innymi agawy, palmy, mimozy, oleandry, itd. Do Zatoki Kotorskiej należy również Zatoka Tiwatska, otoczona trójkątem stromych zboczy górskich, pośród których leży portowe miasteczko Tivat. Krajobraz zatoki urozmaicają wysepki: Prevlaka, Sveti Marko i Otok.
Otoczona górami zatoka składa się w rzeczywistości z trzech mniejszych zatoczek, które jako całość noszą nazwę Boka Kotorska (nazwa pochodzi z języka włoskiego i funkcjonuje od czasów weneckich). Nad samą zatoką, roślinność, pogoda i temperatury sa typowo śródziemnomorskie, ale już kilka kilometrów wgłąb lądu temperatura zaczyna spadać (wraz ze wzrostem wysokości n.p.m.), a roślinność przechodzi w górską. W Boce Kotorskiej bardzo rzadko pada śnieg, a średnie temperatury zimą utrzymują się powyżej zera. W wioskach ponad zatoką oddalonych od niej o te kilka kilometrów, zimy bywają śnieżne, wilgotne, a wahania temperatur bywają znacznie (zimą spadają poniżej zera).

Historia

Region Boki Kotorskiej ma odmienną historię od reszty terytorium dzisiejszej Czarnogóry. Ze względu na naturalną ochronę, wynikającą z ukształtowania terenu i położenia, oraz sprzyjające warunki naturalne, obszar zatoki był zamieszkały od najdawniejszych czasów. Pierwszą cywilizacją na tych terenach były plemiona iliryjskie, które następnie zostały podbite przez Greków i Rzymian. Dopiero później pojawiają się Słowianie, którzy nigdy nie zdołali w pełni zdominować tego obszaru kulturowo i raczej asymilowali się z lokalną ludnością. Od XV wieku Boka Kotorska znajdowała się pod zwierzchnictwem Republiki Weneckiej, przy czym przez cały czas (także wcześniej), dzięki wymianie handlowej, potrafiła zachować znaczną niezależność. Do 1918 roku, gdy wybrzeże Dalmacji należało właśnie do Austro-Węgier, znajdowała się tu jedna z dwóch głównych baz cesarsko-królewskiej marynarki wojennej. Jej strategiczne znaczenie wzrosło w 1915 roku, gdy Włochy wypowiedziały wojnę państwom centralnym. Kotor stał się bazą operacyjną dla działań wojennych na Morzu Śródziemnym.
Ludność romańska i kultura włoska w znacznym stopniu zachowały się do dziś. Widać to nie tylko w architekturze miast na tym obszarze, lecz także w języku lokalnym, kuchni, mentalności mieszkańców, a także w ich religii – w Boce Kotorskiej jest największy procent katolików w całej Czarnogórze. Pod tym względem rejon zatoki dużo bardziej przypomina chorwackie wybrzeże (zwłaszcza Dalmację i Dubrownik), niż jakiekolwiek inne miasta czarnogórskiego wybrzeża. Kultuwuje się tutaj lokalne tradycje poprzez liczne festiwale kultury i sztuki oraz manifestacje, jak np. maskarada w Kotorze. Mieszkańcy Boki są dumni ze swojego pochodzenia i zawsze podkreślają, że są przede wszystkim z Boki, a dopiero potem z Czarnogóry.

Sport i rekreacja

 • Miasta Zatoki Kotorskiej oferują wszelkie rodzaje rozrywek, o których może zamarzyć turysta - dyskoteki, kluby nocne, kasyna, itd.
 • Miejscową specjalnością są dania z ryb i owoców morza; Wybór jest ogromny, zarówno jeśli chodzi o potrawy, jak i miejsca gdzie można je spożyć.
 • Większość kurortów zatoki dysponuje świetnie zorganizowanym zapleczem do uprawiania sportu; na plażach istnieje możliwość nauki pływania, surfingu, itd.

 • Popularnymi sportami są nurkowanie i żeglarstwo.
 • Hotele posiadają doskonalą bazę rekreacyjną i place zabaw dla dzieci.
 • Nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, a także w bule.
 • Możliwość wycieczek w góry – trasy piesze i rowerowe.

Plaże i rozrywka

Na odpoczywających nad zatoką czekają różnorodne plaże - zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Większość z nich posiada łagodne zejście do morza, co sprawia że są bezpieczne dla najmłodszych. Znajdziemy tu zarówno duże plaże z nowoczesną infrastrukturą rekreacyjną, jak i malutkie, ciche, ustronne, okolone skałami miejsca do opalania. Większość jest przepięknie położona - często wśród lasków cyprysowych i bujnej subtropikalnej roślinności. Najpopularniejszą plażą, zarówno wśród miejscowych, jak i turystów, jest piaszczysta Plaza Orahovac położona nieopodal Kotoru, przy drodze do miejscowości Perast. Całodniowe nasłonecznienie, złoty piasek i krystalicznie czysta woda sprzyjają odpoczynkowi. Na uwagę zasługują równie piękne, acz nieco mniej tłumne plaże - Igalo, Kumbor czy Kamenari. Mnóstwo spokojnych miejsc znajdziemy również w okolicach Dolnjej Lastvy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – EURO (€).
 • Obywatele UE nie potrzebują wiz, aby wjechać do Czarnogóry. Dozwolony jest pobyt bez konieczności posiadania wizy do 90 dni. Można wjechać do kraju na dowód osobisty.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku kościołów, cerkwi lub meczetu wymagane jest odpowiednie ubranie (kobietom nie wolno wejść do meczetu z odkrytymi włosami, ramionami oraz nogami, a przy wejściu należy zdjąć buty).
 • Czarnogóra ma status państwa ekologicznego, dlatego też na granicy pobierana jest opłata od każdego wjeżdżającego pojazdu. Opłata jest na rok, a jej potwierdzeniem jest specjalna naklejka przyklejana na przednią szybę pojazdu.

Region Zatoki Kotorskiej, Czarnogóra - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  185°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  19:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.14°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  144°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  19:27
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.11°C
  opady:
  16.8 mm
  wiatr:
  42°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.13°C
  opady:
  7.1 mm
  wiatr:
  225°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  19:29
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.15°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  108°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  19:30

Region Zatoki Kotorskiej - klimat w Czarnogóra